• 99/09/26 - 09:18
  • تعداد بازدید : 48
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور

'الزام نگهداری و عرضه تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی در شرایط یخچالی از اول بهمن ماه 1399'

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قم ، دکتر سامد برومندفر مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور ، اطلاعیه بهداشتی مشترک بین سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در خصوص 'الزام کلیه مراکز عرضه و فروشگاههای مواد غذایی به نگهداری و عرضه تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی در شرایط یخچالی از اول بهمن ماه 1399' به ادارات کل دامپزشکی استانها و تشکل ها و انجمن های صنفی مرتبط ابلاغ کرد.

در متن این اطلاعیه که در تاریخ 18 آذر 1399 به امضاء معاونین بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده، خطاب به کلیه فروشگاههای عرضه کننده تخم مرغ آمده است:

از آنجاکه به استناد سند 'برنامه ملی ارتقاء کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ' و اطلاع رسانی متعدد بویژه از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مقرر است طیق زمانبندی مشخص شده از عرضه تخم مرغ غیر بسته بندی و خارج از یخچال خودداری شود. لذا اعلام می دارد آن فروشگاه موظف است حداکثر از اول بهمن ماه 1399 صرفا' نسبت به عرضه تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی شده و در داخل یخچال برنامه ریزی و اقدام نمایند. بدیهی است هرگونه تخطی از این اطلاعیه، مصداق تخلف بهداشتی منظور شده و طبق مقررات جاری کشور برخورد قانونی لازم صورت خواهد پذیرفت.

دکتر برومندفر در ادامه می افزاید:

تخم مرغ و تخم سایر ماکیان، از منابع غذایی پروتئینی با ارزش در سبد كالايي مصرف كنندگان و سفره مردم است. اما عدم رعایت اصول بهداشتی در فرآیند تولید، فرآوری، توزیع، نگهداری، عرضه و مصرف این منبع مهم پروتئین حیوانی، ضمن ایجاد فساد، تباه شدن و خروج مقادیر قابل توجهی از آن از چرخه مصرف، باعث بروز بیماری­ها و مسمومیت­های با منشاء غذایی در مصرف کنندگان شده و هزینه های سنگین اقتصادی و بهداشتی بر کشور و مردم تحمیل می­کند. وی می افزاید، شناسنامه دار کردن و بسته بندی تخم ماکیان و رعایت زنجیره سرد از مرحله تولید تا عرضه به مصرف کنندگان، جایگاه ویژه ای در حفظ سلامت، کیفیت خوراکی، بهداشتی و عمر ماندگاری تخم ماکیان در مدت نگهداری، حمل و نقل و عرضه دارد. از طرفی، بهبود کیفیت و تضمین سلامت محصولات، شناسنامه دار بودن، بسته بندي، درجه بندي، عرضه مناسب و به موقع محصول و ... از جمله عواملي هستند كه در توسعه تولید با کیفیت و صادرات، جلب رضايت مصر ف كنندگان و حفظ حقوق تولید کنندگان و شهروندان نقش مهمی دارد.

دکتر برومندفر همچنین گفت: تامین و تضمین فرآورده های خام دامی منجمله تخم مرغ از مزرعه تا سفره، از وظایف مهم حاکمیتی سازمان دامپزشکی کشور است که در این راستا و در یک فرآیند همکاری مشترک بین بخشی دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور با مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تشکل های صنفی مرتبط، سند 'برنامه ملی ارتقاء کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ' در قالب فازهای اجرائی برنامه مذکور، در سال گذشته تدوین و از بهمن ماه 1398 به ادارات کل دامپزشکی استانها، دانشگاههای علوم پزشکی کشور، تشکل ها و انجمن ها و صنوف مربوطه ابلاغ گردید. صدور این ابلاغیه در قالب اطلاعیه مشترک بین سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت نیز در راستای عملیاتی کردن یکی دیگر از فازهای اجرایی این برنامه ملی در کشور است که کلیه مراکز و فروشگاههای عرضه کننده تخم مرغ، ملزم به برنامه ریزی و اقدام به نگهداری و عرضه یخچالی تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی شده از اول بهمن ماه 1399 هستند و در صورت عدم رعایت و تخطی از مفاد این اطلاعیه، بعنوان تخلف بهداشتی محسوب شده و طبق مقررات با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 258404
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید