تماس ها
اداره کل- تلفکس
025-36605031 قم: خیابان امام خمینی(ره) جنب سرپرستی بانک کشاورزی، اداره کل دامپزشکی استان
 
اداره کل - روابط عمومی
داخلی 447 مستقیم 36709058 (025)
 
اداره کل - تلفنخانه
9 - 36123456 و 2 - 36638271 (025)
 
اداره کل - حوزه مدیریت
36638282 (025)
_______________________________________________
 
ملاقات مردمی مدیرکل: سه شنبه ها از ساعت 8 - 11 صبح
 
کشتارگاه شهرداری برخی زیرساخت های لازم را نداردکشتارگاه شهرداری برخی زیرساخت های لازم را ندارد
کشتارگاه شهرداری برخی زیرساخت های لازم را نداردکشتارگاه شهرداری برخی زیرساخت های لازم را ندارد
1397/3/6 يكشنبه
مدیرکل دامپزشکی قم:
کشتارگاه شهرداری برخی زیرساخت های لازم را ندارد
قم- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی قم اظهار داشت: کشتارگاه دام شهرداری با سابقه فعالیت 36 ساله فاقد برخی زیرساخت های بهداشتی لازم برای کشتارگاه های امروزی است.

مهدی رفیعی محمدی  به خبرنگار ایرنا، گفت: این کشتارگاه زیرساخت هایی از جمله سیستم تصفیه فاضلاب، تبدیل ضایعات و بسته بندی را ندارد.
وی اضافه کرد: همچنین کشتارگاه دام شهرداری قم فاقد سردخانه پیش سرد کافی برای نگهداری لاشه گوسفندی است و لاشه گرم پس از کشتار، وارد بازار فروش می شود.
وی تاکید کرد: لاشه گرم گوسفندی پس از خرید باید تا 24 ساعت در دمای چهار درجه سانتیگراد بالای صفر نگهداری شود و اگر قبل از این شرایط فردی اقدام به خرد کردن گوشت نماید، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مشترک انسان و حیوان، باید اصول بهداشتی را رعایت و از دستکش استفاده نماید.
به گفته رفیعی، این کشتارگاه به دلیل قرار گرفتن در بافت شهری(جنب بقعه امامزاده جمال(ع)) تاییدیه از سارمان حفاظت محیط زیست ندارد.
وی تصریح کرد: با توجه به درپیش بودن فصل گرما و خطرات ناشی از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو، باید کشتارگاه جاهد جایگزین کشتارگاه شهرداری شود.
بیماری تب کریمه کنگو قابل انتقال بین انسان و دام است؛ این بیماری علامتی در دام ندارد و دام مبتلا از نظر تولید و تغذیه کاملا سالم به نظر می رسد، ولی در انسان خطرناک است و می تواند کشنده باشد.
گزش کنه، انتقال از طریق تماس با خون دام مبتلا و انتقال از طریق تماس با خون انسان مبتلا سه راه ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو می باشد و افرادی که در دامداری ها و یا کشتارگاه ها شاغل و یا مناطق روستایی ساکن هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا می باشند.
وی خاطرنشان کرد: کشتارگاه جاهد با ظرفیت کشتار و نگهداری روزانه حداقل یک هزار راس دام سبک و 100 راس دام سنگین در کیلومتر 10 محور قدیم قم- جعفریه آماده بهره برداری است.
کشتارگاه شهرداری قم درحال حاضر روزانه ظرفیت کشتار 40 راس دام سنگین و حدود یک هزار و 200 راس دام سبک و کشتارگاه پرتو نیز ظرفیت کشتار 500 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین را دارد و در کیلومتر 13 محور قم- جعفریه واقع شده است.
استان قم دارای 215 هزار راس گوسفند داشتی مولد، 35 هزار راس بز داشتی مولد، 115 هزار راس بزغاله پرواری، سه هزار و 500 نفر شتر، 27 هزار راس گاو شیری شامل 19 هزار راس گاو شیری اصیل مولد، سه هزار راس گاو دورگ شیری مولد، پنج هزار راس گاو شیری حذفی و 115 هزار راس گاو و گوساله پرواری است.
/2085/ 6133/انتهای پیام /*

منبع: ایرنا-قم

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است